W ostatnim czasie dla wielu z nas doba stała się za krótka. Mamy za dużo zadań na głowie, które muszą być wykonane na już, albo najlepiej na wczoraj. Zdarza się, że robimy wtedy kilka rzeczy na raz, np. piszemy maila i rozmawiamy przez telefon, albo jedziemy autem i odpisujemy na sms’y (o zgrozo!). Czy naprawdę jesteśmy w stanie skupić się na dwóch rzeczach równocześnie i wykonać je poprawnie? Czy naprawdę jesteśmy tacy wielozadaniowi? Czy jesteś pewna/y, że właśnie do tego należy dążyć? 

Badania wykazują, że robienie dwóch lub więcej rzeczy jednocześnie, z których każda wymaga zaangażowania umysłu, czujności i myślenia, zabiera więcej czasu niż zrobienie tych rzeczy jedna po drugiej.

Multitasking:

?️ zmniejsza naszą skuteczność

?️ szybciej się męczymy 

?️ zwiększa produkcję kortyzolu, zwiększa stres

?️ zmniejsza kreatywność

?️ powoduje, że robimy więcej błędów

Spróbuj przygotować sobie plan działania na dany dzień i wykonywać zadania jedno po drugim. Wyłączając dźwięk w telefonie, żeby nie przeszkadzał (zawsze można oddzwonić ?). Skup się na pracy przez 25 minut i po tym czasie zrób sobie przerwę (technika Pomodoro), po kilku takich sesjach możesz tę przerwę wydłużyć do ok.20 min.

Sprawdź na sobie, że koncentracja na jednym zadaniu na raz przynosi dużo lepsze efekty niż multitasking i w czasie pracy i wydajności. Ja już na sobie sprawdziłam ?!

To również dotyczy relacji z ludźmi – ile razy rozmawiasz z kimś bliskim i jednocześnie czytasz maile, scrolujesz insta czy fb? Trzeba być „tu i teraz” i dawać 100% uwagi, a zadowolenie z życia wzrośnie ?